Om os

Alle børns forældre skal registreres

Folkekirken i Grønland fik 1.april 2024, i kraft af Inatsisartuts godkendelse, sagsbehandlingsområde i sager om faderskab og medmoderskab i Grønland.

Alle børn der er født pr. 1.april 2024, har ret til at få registreret deres forældre i Præstegældet, hvor de er født, inden der er gået fire uger. Det øger administrationen på kirkekontorerne, hvorfor vi har oprettet 8 kordegnestillinger.

Følgende kirkekontorer vil fra juni 2024 få kordegne: Palaseqarfik Tasiilaq, Qaqortoq, Sisimiut og Ilulissat. Borgerne kan forvente nye ansigter på kirkekontorene. Yderligere følgende steder vil der være kordegne fra september 2024: Palaseqarfik Upernavik og Aasiaat. Og i Nuuk, hvor der er flest fødsler, vil der være to kordegne fremover.

Kirkekontorene vil tage kontakt til forældrene og lykønske dem, medmindre forældrene selv møder op og underskriver omsorgs- og ansvarserklæring indenfor fire uger fra fødslen. Det betyder at nybagte forældre, kan få fødselsattest med begge forældre registreret med det samme.

Scroll to Top